Beck Anksiyete Ölçeği Aaron Beck tarafından geliştirilmiş olan bir ölçektir. Ölçek 21 sorudan oluşmaktadır, ayrıca uluslararası geçerliliğe sahiptir. Genel kullanım amacı başlıktan da anlaşılabileceği üzere anksiyete seviyesini ölçmek içindir. Testi herkes kolayca kendi için uygulayabilir, üstelik internet üzerinden kolayca ulaşmak mümkündür.

Aaron Temkin Beck Kim?

Aaron Beck anksiyete ölçeğinin mucididir, aynı zamanda bilişsel davranışçı terapinin de kurucusudur. Amerikalı bir psikiyatrist olan Beck 1921 yılında ABD’de dünyaya gelmiştir, aslında Rus göçmeni ve Yahudi bir ailenin çocuğudur. 1942 yılında Yale Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur, mezuniyetinden sonra nöroloji ile ilgilenmeye başlamıştır. 1952 yılına gelindiğinde ise ilk psikiyatri makalesini yazmış ve yayınlamıştır.

1956 yılı onun için bir dönüşümdür, çünkü psikanalist unvanına sahip olmuştur, 60’lı yıllara gelindiğinde de günümüz açısından da oldukça öneme sahip olan bilişsel terapiye geçiş yapmıştır. 1954 yılında çalışmaya başladığı Pensılvanya Üniversitesinden emekli olarak burada çalışmaya devam etmiştir. Ardından da Beck Enstitüsünü kurmuştur, uluslararası geçerliliğe sahip olan psikoloji testleri hazırlamaya başlamıştır ve Beck Anksiyete Ölçeği de bunlardan biridir.

Testin Amacı Nedir?

Anksiyete ölçeği aslında tanı koymak için değildir, daha çok tarama yapmak için kullanılmaktadır. Sorular anksiyete belirtilerinin olup olmadığını öğrenmek adına yöneltilir, test içinde hiç, hafif, orta, ciddi şeklinde dört adet şık bulunmaktadır. Testi yapan kişi cevapladığı şıklara göre anksiyete seviyesini ya da olup olmadığını belirler. Seçenekler seçilirken kişinin son bir haftasını gözdem geçirmesi gerekir.

Anksiyete belirtileri;

•    Sürekli kötü bir şey olacak endişesi
•    Dikkat eksikliği
•    Gerginlik
•    Yorgun hissetme
•    Nefes alıp vermede hızlanma
•    Uyku bozukluğu
•    Hazımsızlık
•    Açıklanamayan ve kontrol dışında gerçekleşen korku
•    Her an her şeye karşı duyulabilecek panikler
•    Geleceğe karşı kaygı

Puanlama Nasıl Yapılır?

Beck anksiyete ölçeği puanlama için ölçek içinde bulunan sorulara yanıt verildikten sonra cevaplar puanlamaya alınır. Hiç seçeneğinden ciddiye kadar 0-3 puan arasında skor toplanır. Toplam sonucunda 8-15 arasında puan toplayanlar hafif anksiyete, 16-25 arasında toplayanlar orta düzeyde anksiyete, 26-63 arasında puan toplayanlarda şiddetli anksiyete belirtilerine sahiplerdir. Görüldüğü üzere Beck anksiyete ölçeği puanlama sistemi oldukça kolay ve açıktır.