Beck depresyon ölçeği Aaron Beck tarafından oluşturulmuş bir ölçektir. Aaron Beck bu konularda en bilgili ve iyi işler çıkaran psikiyatrist olarak bilinmektedir. Çoktan seçmeli 21 sorudan oluşan test depresyonun şiddetini ölçmek için kullanılmaktadır. Asıl kullanım amacı depresyon olup olmadığına dair tanı koymak değildir, var olan depresyonun derecesini belirlemektir. Testte genel olarak herkesin kolayca cevap verebileceği sorular vardır. Bugün dahil olmak üzere geçen hafta içinde kendinizi nasıl hissettiğinize dair sorular yöneltilir.

Kolayca Bulunabilir

Beck Depresyon ölçeğini çözmek istiyorsanız tek yapmanız gereken internete yazmak, karşınıza çıkacaktır. Online test bölümü sayesinde kendi psikolojik durumunu kolayca öğrenebilirsiniz. Depresyon herkesin yaşayabileceği, kaçınılmaz bir ruhsal çöküntü durumudur. Depresyonda olmak değil çıkamamak sorundur, psikolojik durumunuzdan endişe ediyorsanız testi çözerek kendinizi değerlendirebilirsiniz.

Testler genel olarak 6 temel konuyu içinde barındırmaktadır. Ancak kesin olarak bir tanı elde etmek ya da psikolojik değerlendirmeye girmek mümkün değildir. Test çözülürken kişilerin son 1 hafta içindeki ruh hallerinin göz önünde bulundurulması istenir. Ölçek 13 yaş ve üzeri için tasarlanmıştır, 13 yaşından itibaren başlatılmasının asıl sebebi, depresyona daha çok ergenlik döneminde giriliyor olmasıdır. Ölçeğin tamamlanması yaklaşık 10 dakika sürmektedir ve alınan puanlar toplanarak sonuca ulaşılmaktadır.

Ne Tarz Sorular Var?

•    Üzgün ve sıkıntılı değilim.
•    Kendimi üzüntülü ve sıkıntılı hissediyorum.
•    Hep üzüntülü ve sıkıntılıyım. Bundan kurtulamıyorum.
•    Aşırı üzgün ve sıkıntılı olduğumdan artık dayanma gücüm yok.

Tarzında soruların bulunduğu ölçekte yukarıdan aşağı puanlama yapılır. 0-3 arasındaki puanlar seçtiğiniz cevaplara göre toplanır. En son ise bu puanlara göre dereceler belirlenir.

•    0-9 arasında ise minimal düzeyde depresif
•    10-16 arasında ise hafif düzeyde depresif
•    17-29 arasında ise orta düzeyde depresif
•    30-63 arasında ise şiddetli düzeyde depresif sonuçları çıkar.

Bu sonuçlar belirlenirken 3 yani en depresif ruh halini içeren cümledir ve 0 en az depresif ruh halini içeren cümledir. Son 1 hafta içindeki ruh hali dikkate alınır ki daha gerçekçi bir sonuç ortaya çıksın. Eğer sonuçlar 19 puan ve üzeriyse uzmana danışmakta fayda vardır.