Bieber cümle tamamlama testi, kişi algısını ve insanların hayata bakış açısını ortaya çıkarmaya yönelik testtir. Yine psikoloji testleri kategorisine girmektedir, teste tabi tutulanlar ise zihinlerinde beliren karmaşıklığı, çalkantıları cümle sonlarına getirdikleri ifadeler ile belli ederler. Yani testte cümlenin yarısı boş olarak verilir, bu boşluğu kişilerin kendi ruh hallerine, bakış açılarına göre doldurmaları istenir.  Bunun sonucunda kişilerin nasıl bir bilinçaltına sahip oldukları ortaya çıkar.

Cümleleri doldurma biçimleri herkeste farklılık gösterecektir, çünkü herkesin hayata bakış açısı farklıdır. Psikolojik olarak da insanların nasıl bir ruh hali ve algı altında olduğu ortaya çıkar. Oldukça basit ama bir o kadar da kullanışlı bir testtir, testi bulmak ve çözmek de çok basittir. İnternette neredeyse her yerde cümle tamamlama testine rastlamak mümkündür.

Ne Tür Cümleler Yer Alıyor?

Cümleler biraz daha edebi anlamlar içeren kelimelerden oluşuyor, bu sayede kişilerin hayata bakış açıları daha fazla ortaya çıkıyor. Örneğin;

•    Yoksunluğundan dolayı ardından gözyaşı dökeceğimiz…..
•    Yaşamakla yaşamamak arasında hiçbir fark kalmadığında…..
•    İnsanım başı asla…

Bu cümleleri nasıl doldurdukları aslında hem ruh hallerini hem de nasıl bir pencereden hayata baktıklarını belli eder. Örneğin insanın başı asla cümlesi yalnızlığı en derinden hissettiği andan daha iyi dönemez cümlesi ya da cinsel ilişki esnasında döndüğünden daha iyi dönemez şeklindeki cümlelerinden biriyle tamamlanabilir. Burada kişi 2. Cümleyi seçerse cinselliğe düşkün olduğunu ortaya koyar, 1. Cümleyi seçerse yalnız kalmayı daha çok sevdiğini belli etmiş olur. Ufak bir cümle seçimi bile aslında kimin neyi ne kadar çok sevdiğini ortaya çıkaracaktır. Bu zeka testleri de bu yüzden oldukça önemlidir.

Nasıl Bir Teknik Kullanılır?

Bieber cümle tamamlama testinde yansıtma tekniği kullanılmaktadır ve geniş kullanım alanına sahiptir. Kişilerin duygularının incelenmesini sağlar, internette kolayca bulunabildiği gibi psikologlar, psikolojik danışmanlarda kullanmaktadır. Kişi test sayesinde kişisel özelliklerini ortaya dökebilmektedir, bu yüzden kullanım alanı yüksektir. Eksik cümleleri tamamlarken aynı zamanda genel iç durumunu da yansıtmaktadır, eğer bir sıkıntısı varsa onu da açığa çıkarmaktadır.