Çocuk psikolojisi, çocuklarımızı tanımamıza ve anlamamıza yardımcı olur. Her zaman çocuklarımızın söyledikleri aslında söylemeye çalıştıkları olmayabilir. Bazı durumlarda anne-babalar olarak sabırsız ve anlayışsız davranabiliriz. Belki de çocuğumuzun bazı psikolojik sorunları vardır, çocuk psikolojisi ile bunları anlayabiliriz.

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarımızın olaylara neden farklı tepki verdiğiniz anlamak kolay olmayabilir. Bazen çok hırçın davranabilir, her şeye ağlayabilirler. Bunları psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri sanabileceğimiz gibi gerçek belirtileri göremediğimiz zamanlar da olabilir.

Aile içerisinde yaşanan gerginlikler, çocuğun okulda öğretmenli veya akranları ile yaşadığı sorunlar, internet ve televizyon yayınları ve daha birçok şey çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Anne babaya düşen görev çocuğu iyi gözlemlemektir. Çocuğunuzun psikolojisi iyi mi kötü mü diye anlamak için çocuğunuzu dinlemeli ve onu anlamaya çalışmalısınız. Her zamankinden daha suskun olması, iletişime kapalı olması, dikkat dağıtıcı etkenlerden daha kolay etkilenmesi, uyku problemleri, anneye aşırı düşkünlük, hırçın tepkiler ve kavgaya meyilli olma; psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri arasında sayılabilir. Özellikle 7 – 8 yaş erkek çocuğu psikolojisi konusunda bu belirtiler daha çok görülmektedir.

7-8 Yaş Erkek Çocuk Psikolojisi Nasıldır?

Çocuğun gelişimi fiziksel ve mental olarak genel bir seyir izler. Anne ve babalar bu gelişimin takibinde olarak çocuklarının sağlığını kontrol etmelidir. Ancak görülüyor ki ebeveynler en çok 7-8 yaş erkek çocuk psikolojisi konusunda sorun yaşıyor. Bu yaşlar, artık çocukların erken çocukluk döneminin bitip sosyal ve bilişsel becerilerinin daha hızlı geliştiği zamanlardır. Bu döneme somut düşünce olduğundan çocuğun sorduğu sorular anne babayı bunaltacak düzeye varabilir. Bu nedenle 7-8 yaş erkek çocuğu psikoloji konusunda daha hassas olunmalı, çocukta ekstrem bir sorun gözlemlendiğinde bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Çocuğun Psikolojisi Nasıl Düzelir?

Çocukluk döneminde hiperaktivite bozukluğu, dikkat eksikliği, obsesif kompulsif bozukluk, kekeleme, öğrenme güçlükleri, sosyal fobi, uyku bozuklukları, altını ıslatma gibi psikolojik problemlere rastlanabilir. Anne ve babalar çocuğun psikolojisi nasıl düzelir diye düşünürken bir psikologdan yardım almak isteyebilirler. Ancak çocuk korkup psikolojik destek almaktan kaçabilir. Bu nedenle bir online psikologdan destek alabilirsiniz. Telefon, tablet ya da bilgisayar aracılığı ile yapılacak online seanslar ile kafanızdaki çocuğun psikolojisi nasıl düzelir sorunu silebilirsiniz.