2 yaş sendromu gelişimin bir parçası olmakta ve bebeklikten bireyliğe geçiş sırasında yaşanan döneme denmektedir.

Bebeklikten çocukluğa geçiş sürecine geçişin ilk adımları 1 buçuk ile 3 yaş arasında atılmaktadır. Bu zaman aralığında görülen 2 yaş sendromu bebekleri ve aileleri zorlayan dönemlerden biridir. Anneden bağımsız hale gelmeye başlayan çocuk birey olduğunun farkına varmaktadır. Ben merkezli döneme girmektedir. Bu dönemde birey olmanın verdiği durum ile yavaş yavaş anneden uzaklaşır. Kendisinin ayrı bir birey olduğunu çevresine hissettirmeye başlar.

Bu dönemde kendisinin birey olduğunu, kendi kararlarının değerli ve doğru olduğunu ispatlamaya çalışır. Bu nedenle sık sık bebeğin ağzından negatif cümleler duymak mümkündür. Bunun yanında öfke nöbetleri de bu sürecin doğal akışlarından biridir. Alanında uzman personellerimiz bu konuda siz ebeveynlere gerekli desteği vermektedir. Çocuk ile ilişki nasıl olmalıdır ve nasıl hareket edilmelidir gibi soruların cevaplarını danışmanlarımızdan alacağınız destek ile bulabilirsiniz.

Ben Varım ve Beni Görün

Ortalama 2 yaş civarında görülen ve terrible two olarak da bilinen sendrom sürecinde ebeveynler doğru adım atmalıdırlar. Çocuğa artık bir bebek gibi değil, bir yetişkin gibi davranmaya başlamanın zamanın geldiğinin bilincinde olunmalıdır. Doğru şekilde yaklaşarak onu anlamaya ve ihtiyaçlarını gidermeye çalışılmalıdır. Bunun yanında bazı davranışlarını görmezden gelirken, ana hatlarda keskin hatlar konulmalıdır.

Özellikle çocuklar bu süreçte var olduklarını ve önemsenmek istediklerini bir şekilde anlatmak isterler. Bu nedenle yaptıkları davranışların anlaşılması için bazı zamanlarda öfke nöbetleri geçirmekte ve ebeveynlerini zorlamaktadırlar. Bu süreçte yapılacak olan doğru anlamaya çalışmak ve onun gibi düşünmek olacaktır. 2 yaş sendromu danışmanlık hizmeti veren firmamız bu konuda size gerekli desteği verecektir.

2 yaş sendromu nedir sorusu ile başlayan danışmanlık hizmetimiz, çocuğun davranışlarını anlamlandırma gibi süreçlerle devam etmektedir. Alanında uzman ve eğitimli personellerimiz en çok zorlandığınız konularda sizlerin yanında olmaktadır. Çocuklarınızın kendi benliklerini oluşturdukları bu önemli süreçte profesyonel destek almak en doğru karar olacaktır. firmamız ile irtibata geçerek bu zorlu süreci en kolay şekilde atlatabilir ve çocuğunuzun benliğine katkı sağlayabilirsiniz.