Çoğu anne baba çocuğunun yeme problemi olduğunu düşünür. Özellikle okul önceki çağdaki çocukları yemek yemeleri için masa başına oturtmak zor olabilir. Yemek yerine çatal kaşıkla oynayabilirler. Ancak unutulmamalı ki bu durum geçicidir, sadece adaptasyon gerektirir.

Çocuklarda Yeme Sorunu Neden Olur?

Okula henüz başlamamış olan çocuklarda yeme bozukluğu görülebilir. Genellikle yeme problemlerinin altında psikolojik ve duygusal sebepler yatar. Çocuğunuz kendini iyi ifade edemediği için kendi içindeki sorunu yemek yeme davranışına yansıtır. Anne babanın çocuğa yaptığı baskı ya da tamamen ilgisizliği, yaşamdaki büyük değişiklikler (okul değiştirme, başka eve taşınma vs.), bedensel sorunlar ve daha birçok sebep çocuklarda yeme problemi yaratabilir. Tüm bunların yanı sıra, çocuk sırf anne ya da babasının ilgisini çekmek için de yemek yemeyi reddedebilir, şımarıklık yapabilir.

Çocuklarda Yeme Problemi ile Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuğunuzun Beslenmesini Takip Edin

Aslında çocuğunuz yeterli düzeyde besleniyor ancak siz bunun farkında olmuyor olabilirsiniz. Çocuklarda yemek bozukluğu olup olmadığını tespit etmenin en temel yolu çocuğunuzun yediklerini takip etmektir. Az az ama sık sık yiyen bir çocuk ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alabilir. Ancak ana öğünlerde yeteri kadar yemediği için çocuğunuzun aç kaldığını düşünüyor olabilirsiniz.

Yemek Yemeyi Eğlenceli Hale Getirin

Yemek yemeği sevmeye çocuklar için yemeği daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Hazırladığınız yemekleri onun ilgisini çekecek bir tabağa koyabilirsiniz. Renkli çatal ve kaşık da işinize yarayabilir. Bunların yanı sıra yiyecekleri de eğlenceli bir forma sokabilirsiniz. Renkli sebzeli makarna yapabilirsiniz. Böylece yemek yemeyi çocuğunuzun gözünde zorunluluk olmaktan çıkarıp oyuna dönüştürebilirsiniz. Ancak bu süreçte sabırlı olup çocuğunuzu yemeye zorlamamalı, onun yemek istemesini sağlamalısınız.

Çocuğunuza Özgürlük Tanıyın

Anneler hep çocukların karnının doymamasından şüphe eder, onları iyi beslemek ister. Ancak karnı acıkan elbette eninde sonunda yemek yiyecektir. Bu nedenle çocuğunuzu yemek yemeye zorlamak onun üzerinde baskı oluşturup yeme problemine yol açabilir. Çocuklarda yeme problemi görülmemesi için anne babaların biraz daha özgürlükçü bir tutum sergilemesi gerekir. Bunun yanı sıra, 3-4 yaşlarından itibaren çocuğunuzun çatal ve kaşığı kendi kullanmasına izin vermekte onun yeme güdüsünü arttırabilir.