Anne olmak dünyanın en güzel duygusu… Şu dünyada sahip olabileceğiniz en güzel şeylerden biri annelik sıfatı. Ancak her güzellik ne yazık ki cefasıyla beraber geliyor. Çoğu kadın doğum sonrası kilolarından şikâyet ediyor. Emzirirken diyet yapmak da çoğu anne için riskli geliyor. Kilo vermeye başlamak için bebeğinizin sütten kesilmesini beklemenize gerek yok. Emziren anne diyeti yapabilirsiniz!

Emzirirken Kilo Vermek Mümkün

Doğumdan sonraki ilk bir ayı atlattıktan sonra, emziren anne diyeti yapabilirsiniz. İlk dört hafta, bebeğinizin anne sütünü en iyi hali ile alması gerekir. Bu nedenle kilo verme endişesi ile bu dönemi riske atmamalısınız. Diyeti uygularken de hem bebeğiniz hem de sizin için tükettiğiniz her şeyin son derece önemli olduğunun bilincinde olmalısınız. Kilo vermek sizin için çok önemli olsa da bebeğinizin sağlığının da sizin beslenmenize bağlı olduğunu unutmamanız gerekir. Anne sütünü en verimli hale getirmek aynı zamanda da emzirirken kilo vermek için oldukça hassas bir diyet uygulamalısınız.

Emziren Anne Diyeti Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce, emzirirken çok kilo vermeye odaklanmamalısınız. Bebeğinizin gelişimi için anne sütünün her türlü mineral ve vitamini içermesi gerektiğini unutmayın. Bu nedenle emziren anne diyeti yaparken ayda maksimum iki ya da üç kilo verebilirsiniz. Böylece yavaş ancak kalıcı şekilde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Emziren bir annenin kalori ihtiyacı, yaşıtı olan diğer kadınlara göre elbette daha fazladır. Bu durum göz önünde bulundurularak kalori hesaplaması yapılmalı, günlük kalori ihtiyacının üzerine 300-400 kalori konulmalıdır. Tercih ettiğiniz yiyecekler, üç ana makro açısından dengeli ve zengin olmalıdır. Karbonhidratı azaltılmalı ancak lifli gıdalara emziren anne diyeti içerisinde mutlaka yer verilmelidir. Kızartmalardan uzak durulmalı, sağlıklı yağlara, özellikle de zeytinyağına ağırlık verilmelidir. Proteinin ise fazla alındığında kilo almaya neden olduğu unutulmamalı, buna göre bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Bunun yanı sıra emzirirken kilo vermek için vücudun sıvı dengesini de kurmak gerekir. Sıvı gıdalarla beraber su tüketimi de çok önemlidir. Çorba, ayran, kefir gibi sindirimi kolaylaştırıcı gıdalar muhakkak tüketilmelidir. Su tüketimi ise günde en az 2,5 litre olmalıdır.