Ergenlik, insan hayatının en sancılı dönemeçlerinden biridir. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş olarak tanımlanan bu süreçte kişide fiziksel ve ruhsal değişimler meydana gelir. Bu yoğun değişimlerle beraber kişinin tamamlaması gereken bazı gelişim evreleri de vardır. Bu gelişim evreleri başarı ile geçildiğinde artık çocukluktan çıkılmış, kendine has karakteri olan bir birey olunur. Bu süreçte 13 – 14 yaş psikolojisi en hassas konudur. Çünkü fiziksel olarak en yoğun değişim bu yaş aralığında yaşanır ve birey “ben kimim?” sorusunu kendine sormaya başlar.

Ergenliğin Psikolojik Belirtileri

Ergenlik dönemi sadece fiziksel değişimleri değil ruhsal değişimleri de kapsadığından kuşkusuz ergenliğin psikolojik belirtileri de olacaktır. Özellikle 13-14 yaş psikolojisi, belirtilerin en yoğun hissedildiği yaş aralığıdır. Öfke, kaygı ve depresyon bu dönemde ön plana çıkabilir. Ergenliği psikolojik belirtileri içerisinde en yaygın olanı öfkedir. Aniden olmadık tepkiler vermek, bir anda sinirlenmek bu dönemde normal sayılır. Çünkü duygular da değişim ve gelişim içerisindedir.

Ergenliğin Sorunları ve Çözümleri

Ergenlik dönemi söz konusu olduğu zaman anne ve babaları en çok merak ettiği konu ergenliğin sorunları ve çözümleri oluyor. Genellikle bu dönemde ergenler iletişime her zamankinden daha kapalı hale gelebiliyor. Duyguları stabil olmayıp sürekli değişiyor. Gayet neşeli ve keyifliyken en ufak bir söze fazla alınganlık gösterip içlerine kapanabiliyorlar. Çoğu anne baba ergenlik çağındaki çocuklarının sürekli odasına kapandığından, onlarla vakit geçirmek yerine yalnız kalmayı tercih ettiklerinden bahseder. Yalnız kalma isteği eğer aşırıya kaçarsa bu da bir sorun olarak karşımıza çıkabilir.

Anne ve babalar, ergenliğin sorunları ve çözümleri konusunda uzman psikologlardan destek alabilirler. Ergenlik dönemi, kişinin dışarıdan gelen etkenlere açık olması nedeniyle daha tehlikeli bir dönemdir. Ebeveynler bu nedenle çocukları konusunda daha koruyucu olabilmektedir. Ancak yaşanan sorunlara tek başlarına çözüm üretmek istediklerinde başarılı olamayabilirler. Bu neden psikolojik danışmanlık hizmeti almak hem ergen için hem de anne ve baba için daha sağlıklı olacaktır. Eğer siz de bu sorunları yaşıyor ve çözüm arıyorsanız, web sitemiz üzerinden ergen psikolojisi alanında uzman psikologlarımızdan online terapi alabilirsiniz.