Ergenlikte depresyon çok sık görülmektedir. Bu durumun yaşanmasındaki en büyük faktör başlı başına ergenliğe girilmiş olmasıdır. Depresyon her yaştan insanda görülebilir, ergenlik döneminde bu kadar belirgin hissedilmesinin sebebi ise ergenliğin başlı başına sıkıntılı bir süreç olmasıdır, çocukluktan yetişkinliğe geçiş yaşandığı için her şey daha ağır geçer, bu yüzden bu kadar sancılı bir dönemdir.

Başlıca Sebepleri

Ergenlikte depresyona girmenin başlıca sebebi, ergenliğe giriliyor olmasıdır. Bu süreçte genç her şeye fazla tepki gösterir, duyguları çocukken hissettiğinden çok farklıdır, hem sosyal hem de cinsel anlamda farklı bir evreye girdikleri için duygu patlaması yaşarlar. Severler, sevilirler ve ılk defa değişik duygular içine girerler. Tüm bu depresif havalar da bu nedenler yüzünden yaşanır.

Ergenlik döneminde gençler her şeyi kafalarına takarlar. Okul hayatı, maddi sıkıntılar, sevgi hisleri ve aile içi problemler kafalarının içinde dönüp durur. Bir anda omuzlarında çok fazla yük hissederler ve kaldırmayacak hale gelirler. Ancak tüm bunları duygusal olarak yaşarlar, birde üstüne kimlik karmaşası eklendiğinde adeta çıkmaza girerler.

Ne Kadar İleri Gider?

Her ergenin depresyona gireceği diye bir gerçek yoktur. Bazı gençler bu dönemi daha depresif atlatır, bunu dinledikleri şarkılarla, davranışları ve yüz ifadeleriyle belli ederler. Kısa ya da uzun süreli olabilir, ancak ileriye giderse işte o zaman iş ciddiye biner. İntihara kadar gidebilecek depresyon eşikleri yaşanabilir, tabi bu durum neyden kaynaklanıyor bilmek çok önemlidir. Bazı gençler sadece özenti amaçlı, gençler arasında yaygın olduğunu bildiklerinden depresyondaymış gibi yaşamlarını sürdürebilirler. Bu dönemde sürü psikolojisi hakimdir, ancak bazıları bu sürüye dahil olmaz.

Ebeveynler Ne Yapmalı?

Bu dönem oldukça hassastır, bu yüzden çok dikkatli davranmak gerekir. Anne babalar çocuklarını kaybetmek, kendilerinden uzaklaştırmak istemiyorlarsa üstlerine gitmemeliler, onlara baskı yaparlarsa daha fazla içlerine kapanırlar ki bu depresyonun en kötü halidir. Kesinlikle üstlerine gidilmemeli, evden uzaklaşmaları sağlanmamalıdır. Sabırlı olmak gerekir, unutulmamalı bu süreç geçecektir. Ailenin bilinçli olması gencin bu süreci en sağlıklı ve hafif atlatmasına da yardımcı olacaktır.