Kardeşler arasında kıskançlık görülmesi çok sık yaşanan bir durumdur, üstelik yaş da önemli değildir. Küçük kardeşler arasında yaşanması olağan bir durumdur, ancak yetişkin kardeşler arasında bile görülebilir. Eğer ki küçükken bunun önüne geçilmezse büyüdüklerinde kıskançlık devam edebilir. Kıskançlık insanların en temel fakat en baş edilmesi zor olan duygularından biridir. Özellikle büyük çocuk yeni kardeşi olduğunda kıskançlık yapmaya başlayabilir, çünkü yeni çocuk bir anda ilgi odağı olur, büyük kardeş bir nevi daha arka plana atılır. Aslında burada arka plana atılıyor olması gibi bir durum olmasa dahi anne babasının ilgisini, sevgisini ve zamanını paylaşmak istemez.

Kıskançlık Bir Anda Gelişebilir

Küçük çocuk doğmadan önce büyük çocuk kardeş istediğini belirtebilir, ancak doğumdan sonra işler değişebilir. Bu durumda anne-babanın üstüne çok fazla yük düşmektedir, çocuklarını her ne kadar küçük çocuk daha çok ilgi beklese de ayırmamalılardır. Çocukların isteklerinin değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır, onlar kardeş isterken aslında oyun arkadaşı arıyorlardır fakat doğduktan sonra onunla oyun oynamadığını anlayınca hayatını paylaşmak istemezler.

Kıskançlık Derecesi

Kardeşler arasındaki yaş farkı ne kadar az olursa kıskançlık derecesi de o kadar artar. Özellikle 3-4 yaş aralığı anneye büyük ilgi duyulur, yeni bir kardeş annenin de paylaşılmasına anlamına gelecektir. Büyük çocuk içinde büyüyen kıskançlık duygusunu hem annesine hem de kardeşine yansıtmaya başlar. Kıskançlık derecesi büyürse bilinçsiz anne babalar çocuğu cezalandırıp tehdit edebilir.

Bu durum içine kapanık olmasını hatta küçük kardeşine olan kıskançlığın nefrete dönüşmesine neden olabilir. Büyük çocuk nefret duygusu dışında anne babasına karşı kırgınlık ve kızgınlıkta hisseder, kendini sevilmeyen ve dışlanan çocuk olarak görmeye başlar.

Ne Yapılmalı?

İlk çocuk anne babasının ilgisini, sevgisini paylaşmak istemez, sadece ona ait olmasını ister. Birde üstüne yeni çocuğa alınan oyuncakları görünce bir daha hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını anlar. Bu durum bazı çocuklarda çok ciddiye binebilir, kardeşini öldürmeye bile kalkabilir. Bu noktada iki çocuk arasında ayrım yapılmamalı, mümkün olduğunca her ikisine de aynı ilgi ve sevgi gösterilmelidir.