Obsesif Kompülsif Bozukluk Test

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) , bir tür anksiyete hastalığıdır. Tekrarlanan istenmeyen düşünce ve takıntılarayol açar. Obsesif davranışlardan kurtulmak için OKB'si olan kişiler belirli davranışları defalarca tekrarlayabilirler. OKB'si olan çoğu insan dürtülerinin anlamsız olduğunu bilir, ancak yine de bunları yamaktan vezgeçemez.  OKB, alışık olduğumuz davranış ve hareketlerden biraz farklıdır. Her sabah dişlerinizi fırçalamak veya her akşam aynı yerde oturmak alışmadığımız bir durum değildir. OKB ile kompulsif davranışlar günde birkaç saat sürebilir. Normal günlük yaşamın önüne geçebilirler.

Yaygın takıntılar şunları içerir:

•    Kirli bir ortamda duramama, her yeri pis görme
•    Çevrenizdekilere zarar gelmesinden korkmak,
•    Aşırı düzenli olma,
•    Herhangi bir şeyi geri bıraktığınıza dair sürekli endişe duyma,

Yaygın dürtüler şunları içerir:

•    El yıkamayı birkaç kez tekrar etme. OKB'si olan bazı insanlar ellerini günde 50’den fazla kez yıkar.
•    Kapattığınız bir cihazın kapalılığını kontrol etme ve yeniden kontrol etme,
•    Belirli eylemleri tekrarlamak,
•    Sürekli temizlik yapmak,
•    Giydikleri kıyafette sık sık düğme ve fermuarlarının açık olup olmadığını kontrol etme,
OKB genellikle çocuklukta, ergenlikte veya erken yetişkinlikte başlar. Araştırmacılar OKB'ye neden ortaya çıktığını bilmemektedirler. Ancak çoğu, genetiğin veya beyindeki kimyasallarla ilgili bir sorunun OKB’yi tetiklediğini söylemektedirler. OKB testi, OKB’den kurtulabilmek için hastalığı teşhis etmenize yardımcı olur. Belirtilerinizi azaltabilir ve yaşam kalitenizi artırabilir.

OKB Testi Sırasında Ne Olur?

Birinci basamak hekiminizin belirtilerinizin belirli ilaçlardan, başka bir akıl hastalığından veya diğer fiziksel bozukluklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için sizi muayene edebilir ve kan testleri isteyebilir. Bir kan testi sırasında, bir sağlık uzmanı bir iğne ile birlikte kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne takıldıktan sonra test için yeterli olan kan bir test tüpüne veya şişesine alınacaktır.  Birinci basamak hekiminize ek olarak veya onun yerine bir akıl sağlığı uzmanı tarafından test edilebilirsiniz. Bir akıl sağlığı uzmanı, zihinsel sağlık sorunlarının teşhisi ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir sağlık uzmanıdır. Bir akıl sağlığı uzmanı tarafından test ediliyorsanız, size düşünceleriniz ve davranışlarınız hakkında ayrıntılı sorular sorabilir.