Sürekli insanlardan “stres çağındayız” cümlesini duyuyoruz. “Çok stresli bir işti.” “Çok stres oldum”. “Stresli bir gündü.” Her gün bu kelimeyi ne kadar sık kullanıyoruz farkında mısınız? Gelin, stres nedir sorusuna cevap verelim.

Stres Nedir?

Kelime anlamı olarak stres nedir sorusuna cevabımız “gerilim” olacaktır. Kişilerin yaşadıkları olaylardan etkilenip psikolojik ve fiziksel olarak gergin hissetmesi stres olma halidir. Stres yaşadığımızda kalbimiz daha hızlı atabilir, avuç içlerimiz terleyebilir, başımız ağrıyabilir, kendimizi sıkışmış hissedebiliriz. Vücudumuz en ufak bir atakta savunma haline geçer ve stres devreye girer, bu nedenle stresi bir savunma mekanizması olarak düşünebiliriz. Örneğin bir işi yetiştirmeniz gerekiyor ve teslim tarihine çok az kaldı. Eğer işin büyük çoğunluğunu yaptıysanız rahat hissedersiniz, ancak daha işin başındaysanız sizin için tehlike çanları çalıyor demektir; stres kapınızda.

Günlük yaşamın koşturmacasında ruh sağlığımızı es geçiyoruz. Gün içerisinde birçok olay yaşıyoruz. Birilerine sinirleniyoruz, birileri bizi üzüyor, bir yerlere geç kalıyoruz, sürekli koşturuyoruz. Bunları yapmayıp sakin bir hayata sahip olsak bile kendimizi dinlemiyoruz. Kendimize zaman ayırmayıp psikolojimizi es geçtiğimiz için de stresin ileride ne kadar büyük sorunlara sebep olabileceğini bilmeden stresi bastırmaya devam ediyoruz.

Online Psikoterapi ile Stres Tedavisi

Stres, psikolojik bir sorundur. Yaygın bir problem olduğu için bizlere artık normalmiş gibi geliyor. Ancak stresi tedavi etmediğimizde ummadığımız anlarda kırılma noktaları yaşamamız muhtemel. Bu nedenle psikoterapiler yardımı ile stresten arınmak mümkün. Uzman psikologlardan alacağınız destek ile stresle nasıl başa çıkmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca bunun için illa bir gününüzü ayırıp psikoloğa gitmenize gerek yok, online psikoterapi sayesinde her nerde olursanız olun, internete eriştiğiniz sürece psikolojik destek alabilirsiniz.
Psikoterapiler esnasında psikoloğunuzun size yönelteceği sorular ile sizde stresi nelerin tetiklediği ortaya çıkar. Farkında olmadığınız ama aslında sizi olumsuz etkileyen unsurların neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Ardından stres anında size neyin iyi geleceğini, strese nasıl karşı gelip zihninizi nasıl dinginleştirebileceğinizi yine psikoterapiler aracılığı ile keşfedebilirsiniz. Online psikoterapi hizmeti almak isterseniz, sitemiz üzerinden uzman psikologlar ile iletişime geçebilirsiniz.