Fazla kilolarından şikâyet edenler olduğu gibi şüphesiz kilo alamamaktan şikâyet edenler de var. Kilo almak kulağa kolay gelebilir ancak önemli olan aldığınız kiloları sağlıklı bir şekilde almak. Kilo almanın en kolay yolu abur cubur ve fast food tüketmek gibi görünüyor. Ancak bu ne yazık ki sağlıklı kilo alma yöntemi değil. Bu yazımızda sizlere sağlıklı kilo alma programı için önerilerimizi aktaracağız.

Kalori Hesabı Yapın

Tıpkı kilo vermek isteyenler gibi sağlıklı kilo alma hedefi olanlar da kalori hesabı yapmalı. Vücudunuzun yaktığı kaloriden daha fazla kalori alırsanız, sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Bunun için telefonunuza kalori hesabı yapabileceğiniz mobil uygulamalar indirebilirsiniz. Mutfakta kullanacağız küçük bir hassas terazi de işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Protein Alımını Arttırın

Kilo almak için insanlar karbonhidrat almak gerektiğini düşünür. Bu bir noktaya kadar doğrudur ancak tamamen karbonhidrat desteği ile kilo almak sağlıklı kilo alma programı içerisinde yer alamaz. Kilo almanın en kolay yolu ve en sağlıklı yolu protein alımını arttırmaktır. Bu nedenle beslenme düzeninizdeki protein ağırlığını arttırarak sağlıklı kilo alma hedefinize ulaşabilirsiniz.

Kahvaltıya Önem Verin

Kilo alma problemi yaşayan insanlar genellikle sabahları iştahsız olan, kahvaltıyı atlayan insanlardır. Ancak en sağlam ve sağlıklı beslenme düzeninde üç ana öğün de dolu dolu geçirilir. Hele ki sağlıklı kilo alma programı uyguluyorsanız, mutlaka kahvaltıya gerektiği önemi vermelisiniz. Protein açısından zengin bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Haşlanmış yumurta, peynir, hindi füme gibi besinleri tercih edebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kahvaltıdan yaklaşık yarım saat önce bir çay bardağı sade kefir ile güne başlayabilirsiniz. Kefir hem iyi bir protein kaynağı hem de güçlü bir probiyotik kaynağıdır.

Öğün Atlamayın

İştahsız insanlar, öğün atlamaya meyillidir. Zayıflığın en büyük sebeplerinden beri düzensiz ve yetersiz beslenmedir. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olmak üzere üç ana öğünde de düzenli bir şekilde beslenirseniz ideal kilonuza kavuşabilirsiniz. Başlangıçta bu kadar çok yemek sizin için zor olabilir, ancak ufak adımlarla işe başlayabilirsiniz. Eğer tüm bunları tek başınıza yapmak size zor geliyorsa, bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.