Doğru ve dengeli beslenmek, sağlıklı gıdalar tüketmek hayatımızda önemli bir yere sahip olduğu gibi şüphesiz sporcuların beslenmesi için de çok önemli. Düzenli spor yapan insanlar, vücutlarını doğru zamanda, doğru gıdalarla besledikleri zaman yaptıkları spordan maksimum seviyede verim alabilirler.

Spor Öncesi Beslenme: Kahvaltı ile Güne Sağlam Bir Başlangıç

Kahvaltı, günün en önemli öğünü. Düzenli kahvaltı yapma alışkanlığı olan insanlarda diyabet ve kalp rahatsızlıklarının daha az görüldüğü yapılan bilimsel çalışmalar sonucu kanıtlanmıştır. Güne güzel, sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak, gece boyu aç ve susuz kalan bedenin tüm ihtiyaçlarını karşılamak; günün verimli geçmesini sağlar. Yapılan antrenmandan sonra halsiz hissetmemek ve vücudu beslemek için spor öncesi beslenme konusunda kahvaltı mühimdir. Bunun yanı sıra spor öncesi beslenme tavsiyeleri arasında genellikle sade kahve de yer alır. Antrenmandan yaklaşık yarım saat kırk dakika önce içilen sade filtre kahve, daha hızlı yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

Protein Ağırlık Bir Beslenme Düzeni Oluşturmak

Spor beslenmesi söz konusu olduğunda sıkça duyduğumuz bir şey var: protein. Sahiden de protein sporcuların beslenmesi için büyük önem taşıyor. Spor yapan insanlar yağ yakıp ardından kas yapmak istiyor. Protein ise kasların gelişimine büyük oranda yardımcı oluyor. Bu nedenle spor beslenmesi rutininde hem ana öğünlerde hem de ara öğünlerde protein mutlaka olmalı. Ana öğünlerde yumurta, et ve balık muhakkak olmalı. Ara öğünlerde ise süt, yoğurt, kefir ve protein barlar tercih edilebilir.

Tahılların Önemi

Diyet ve spor yapanlar genellikle karbonhidrat tüketiminden kaçarlar. Karbonhidrat alımını kısmak doğru ancak sporcuların beslenmesi için karbonhidratı tamamen rafa kaldırmak yanlıştır. Önemli olan doğru karbonhidratları tüketmek. Sebzeler, meyveler ve tahıllar sağlıklı karbonhidratlar içerir ve lif açısından oldukça zengindir.

Meyve ve Sebzeyi Bolca Tüketin

Meyve ve sebzeler düşük kalorili olduğu için spor beslenmesi için çok uygundur. Vücudun aksama olmaksızın çalışması için meyve ve sebze tüketmek gerekir. Sağlıklı şeker, yağ ve lif almak için en doğru kaynaklardır. Beslenme uzmanları günde bir ara öğünde mutlaka meyve olmasını önermektedir. Ancak yine de porsiyon kontrolü yapmakta fayda var.