WISC-R Zeka Testi

6-16 yaş arasındaki bireylere uygulanan ve bireysel olarak uygulanan bir zeka testi olan WISC-R Zeka Testi, çocukların zihinsel gelişimleri hakkında bilgi veren güvenirliği yüksek olan testlerden biridir.

Testin uygulanması yaklaşık 1-1.5 saat aralığında sürer ve bu süre bireyin yaş grubuna göre değişiklik gösterebilir.

WISC-R Zeka Testi genel anlamda iki kategoride uygulanan bir performans testidir. Bölümlerinde 6’şar adet test bulunan sözel zeka ve performans zeka bölümlerinden oluşur.

Sözel zeka bölümünde çocukların kendi çevresinden edindiği genel kültür bilgisi, soyutlama yeteneği, aritmetik işlemler, dil ve ifade becerileri, mantık ve muhakeme becerileri ve işitsel hafıza gibi sorular yöneltilir.

Performans zeka bölümünde ise, resim tamamlama, resimler arasındaki neden sonuç ilişkisini kurabilme, 3 boyutta yaratıcılık, karışık verilen görsel arasındaki şifreleri çözme ile el ve göz koordinasyonunu ölçmek için çeşitli sorular sorulur.

WISC-R Zeka Testi ile uygulanan bireyler için zeka puanından çok özgül öğrenme becerileri, dikkat eksikliği ve  ruhsal problemler gibi çeşitli durumlar için de önemli veriler elde edilir. Fark edilen bu tür durumlar için öncelikli olarak uygun çözüm planlarının başlaması, çocukların geleceklerini çok daha iyi planlamak ve oluşabilecek ya da daha sonrasında büyüyebilecek olan problemlere karşı önceden önlem almak adına önemli adımlar atılır.

Alt testlerinde de farklı yetenekleri ölçmek adına sunulan sorularla puanlama netliği çok daha yüksek olan WISC-R Zeka Testi bölümleri art arda uygulanır.

WISC-R Zeka Testi sonuçları bakımından değerlendirildiğinde puan aralıklarına göre bireylerin zihin engeli, normal zeka, parlak zeka, üstün zeka ve dahiliği hakkında bilgiler edinilir. Bireylerin zihinsel gelişimi hakkında önemli sayılan WISC-R Zeka Testi ile bilimsel sonuçlara ulaşılır ve gerekli önlemleri almak için programlar hazırlanır.

Çocukların hem sosyal ortamlarda hem de eğitim hayatlarında başarılı olmalarını sağlamanın tek bir yolu olmadığı ve çok kompleks bir yapı olan insanın çok daha derin değerlendirilmesi gerektiği durumlarda bu tür testler uzmanlar için vazgeçilmez hale gelmiştir. Güvenirliği yüksek olan testlerin de uygulanması doğru adımların atılması için en önemli faktörler arasında yer alır.

Uygulama bakımından uzman kişiler tarafından yapılması beklenen WISC-R Zeka Testi için Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’ni üniversite ve araştırma hastanelerini ziyaret etmeniz gerekir.