Her cinsel ilişki, kişinin tamamen kendi arzusuyla ve zorla olmadan olmalıdır. En sağlıklı cinsel ilişki kişinin mutlulukla ve keyifle yaklaştığı, ona iyi hissettiren birlikteliktir. Cinsel kimlik küçük yaşlarda kazanılırken ne yazık ki cinsellik hakkında yeterli bilgi çok geç yaşta öğrenilir. Bu nedenle cinsel yaşamda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak uzman bir psikologdan cinsel danışmanlık alınarak bu sorunların üstesinden gelinebilir.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsellik, insanoğlunun en temel fizyolojik ihtiyaçlarından biri. Her ne kadar fizyolojik desek de cinsellik duygular ile de bir bütün içerisindedir. Duygunun yoğun olduğu, her şeyin açıkça ifade edildiği bir ilişkide cinsel yaşam da sağlıklı olacaktır. Bunun için çiftler birbirlerinin isteklerini dikkate almalı, ilgi ve beğenileri ortaya çıkarmalı, kendi duygularını “ben dili” ile ifade etmelidirler. Eğer bunları başaramıyor ve cinsel hayatlarında da psikolojik sebeplerden kaynaklı olumsuz durumlar yaşıyorlarsa, cinsel terapi desteği alabilirler. Çoğu insan için cinsellik bir tabu olduğundan, insanlar cinsel terapi nedir sorusunun cevabını bilmiyor. Cinsel terapi, cinsellik konusunda eğitim almış bir psikolog tarafından çiftlerin cinsel hayatlarını iyileştirmeye yönelik gerçekleştirilen psikoterapidir. Psikolog, çiftlere cinsel hayatlarına dair birtakım sorular sorar. Verilen cevaplara göre çiftlerin yaşadığı sorunların kaynağına inmeye çalışır. Eğer fiziksel bir nedenden dolayı cinsel hayatta problem yaşanıyorsa, psikolog çifti üroloji, jinekoloji ya da dahiliyeye yönlendirir. Aksi halde sorunun kaynağı psikolojikse, çifte cinsel terapi tavsiye edilir.

Cinsel Terapiye Ne Zaman Gidilir?

Cinsel terapiye gitmek için illa bir uzmandan cinsel terapi tavsiye edilmiş olmasına gerek yoktur. Eğer cinsel hayatınızda bir sorun gözlemliyorsanız, cinsel danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Cinsel hayattaki problemler çoğunlukla giderilememiş duygusal ihtiyaçlardan, ifade edilmemiş hayal kırıklıklarından ve ulaşılamamış hedeflerden kaynaklanır. Cinsel terapist, perdenin arka yüzünü aralayarak bu psikolojik problemleri açığa çıkarır. Cinsellik sadece haz almak için değil aynı zamanda duygusal ihtiyaçların karşılanması için de vardır. Duygu yoğunluğunun olmadığı, tereddüt ve isteksizliğin hâkim olduğu cinsel yaşam, çiftlerin her ikisini de mutsuz edecektir. Böyle zamanlarda, cinsel terapi desteği alınabilir.