Psikoloji her zaman ilgi duyulan, diğer meslek gruplarından farklı olan bir bölüm olmuştur. İnsanı ve insan psikolojisini anlama çabalarımız hala sürüyorken çevremizdeki insanların psikolojiyle ilgili sorularıyla karşılaşmamız oldukça doğal aslında. Ama bazen öyle sorularla karşılaşıyoruz ki açıklamaktan yorulduğumuz anlar olabiliyor. Sonuç olarak psikoloji bölümünü kazandığınız andan itibaren çevrenizden gelecek bazı soru ve yorumlarla baş etmeniz gerekir. İşte onlardan bazıları:

1) İlk hastan ben olacağım.

Kuşkusuz ki her psikoloji öğrencisinin karşılaştığı bir numaralı yorumdur. Bunu söyleyenlerin hiçbiri de psikolog olduğunuzda yanınıza uğramaz. Hadi diyelim ki uğradı. Bu kişileri tanıdığınız için zaten etik olarak birlikte çalışamazsınız.

2) Bir de psikolog olacaksın!

Bu yorum daha çok öfkelendiğinizde karşınıza gelir. Bizlerin de insan olduğu genellikle unutulur. Psikolog olduğumuz için asla bağıramaz, asla kızamayız. Her zaman sakin kalmalı ve anlayışlı olmalıyız. Psikologluğun bir meslek olduğunu ve özel hayatımızda psikolog kimliğinde olmadığımızı hatırlatmak isterim. Bizim de canımız var, biz de insanız!

3) Beni analiz eder misin?

Tanıştığı kişinin psikolog olduğunu duyan birinin kuşkusuz ki ilk kuracağı cümlelerden bir tanesidir. ‘’Zihnimi okuyabiliyor musun? Bilinçaltımda ne var? Sence ben nasıl bir insanım?’’ gibi sorular da buna eşlik edebilir. Tabi ki karşımızdaki insana karşı birtakım düşünce ve yorumlarımız oluşur fakat bir bakışta sizin nasıl birisi olduğunuzu anlamak, bilinçaltınızdakileri keşfetmek hele de zihninizi okumak gibi özel yeteneklerimiz ne yazık ki yok.

4) Sen şimdi deli doktoru mu olacaksın?

Affınıza sığınarak bununla ilgili bir açıklama yapmak istemiyorum. Bu soruya bir de ‘’İlaç yazabiliyor musun?’’ sorusu eşlik edebilir. İlaç yazamıyoruz çünkü biz hekim değiliz. İlacı sadece psikiyatristler yazabilir. Gerçi ilaç veren psikologların da olması bu soruyla karşılaşmamıza neden oluyor olabilir. Onlara da diyecek bir söz bulamıyorum.

5) Oturarak para kazanıyorsunuz!

Fiziksel güç gerektirecek işler hariç bütün işler oturularak yapılmıyor mu zaten? Biz niye bu kadar göze batıyoruz anlamış değilim. Buralara kadar nasıl geliyoruz bir bilseniz! Psikolog olmak için nerelerden geçtiğimizle ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz ‘’Nasıl Psikolog Olunur?’’ yazımı okumanızı öneririm.